NU328ECM/C3VL2071 140*300*62mm Insulated Insocoat bearings for Electric motors
Product Details:
Place of Origin: Luoyang
Brand Name: MONTON
Certification: ISO9001
Model Number: NU328ECM/C3VL2071
Detail Information
Place of Origin:
Luoyang
Brand Name:
MONTON
Certification:
ISO9001
Model Number:
NU328ECM/C3VL2071
Type:
INSOCOAT Bearings
Structure:
Deep Groove
Bore Size:
140mm
Number Of Row:
Single Row
Seals Type:
Open
Precision Rating:
P6 P5
Material:
GCR-15
Cage:
Steel Cage.Brass Cage
Service:
OEM Customized Service
Feature:
Long Life,low Noise,Increases Machine Uptime,Electric Insulation/insulated Bearing
Application:
Electric Motors
Outside Diameter:
300mm
Size:
140*300*62mm
Product Name:
Electrically Insulated Bearings
Clearance:
C3,C2,C4,C0,C5
Sample:
Available
Trading Information
Minimum Order Quantity:
1 PCS
Price:
Packaging Details:
Single box
Delivery Time:
5-35 days
Payment Terms:
L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram, L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability:
1000PCS/Week
Product Description
NU328ECM/C3VL2071 140*300*62mm Insulated Insocoat bearings for Electric motors 0
Bearing Dimension Basic Dynamic Load Rating Fatigue Limit Load rated speed
dynamic static Reference speed Limiting speed
d[mm] D[mm] B[mm] C[kN] C0[kN] Pu[kN] [r/min] [r/min]
NU328ECM/C3VL2071 140 300 62 780 830 88 2400 2800
The risk of damage increases where the application uses a frequency converter.
are a very cost-effective solution compared with other insulation methods.
SAT series are the electrically insolated bearing products developed and marketed by us The insulation has a guaranteed breakdown resistance of at least 1000V AC or DC. We can also develop tailored modes for customer on types and precision levels, as well as higher electrical insulation.
Bearing features
Protection against electrical erosion
High electrical resistance
The aluminium oxide coating provides a minimum electrical resistance of 200 MΩ and can withstand voltages up to 3 000 V DC.
Consistent electrical performance
Application of Insulated Bearings in Electric motors
1. Causes and harm of motor shaft voltage and bearing current formation
2. How to block shaft current – use electrically insulated bearings
NU328ECM/C3VL2071 140*300*62mm Insulated Insocoat bearings for Electric motors 1