GEG40ES-2RS Lubricated Precise Steel Spherical Plain Bearing For Motor
Product Details:
Place of Origin: CHINA
Brand Name: MONTON
Certification: ISO9001
Model Number: GEG40ES-2RS
Detail Information
Place of Origin:
CHINA
Brand Name:
MONTON
Certification:
ISO9001
Model Number:
GEG40ES-2RS
Name:
Spherical Plain Bearing
Modle Number:
GEG40ES-2RS
Design:
Steel
Highlight:
High Light
angular contact thrust bearing
thin section angular contact bearings
Trading Information
Minimum Order Quantity:
1
Price:
Packaging Details:
Singlebox
Delivery Time:
7-35 days
Payment Terms:
T/T
Supply Ability:
10000PCS/WEEK
Product Description
GEG40ES-2RS
Lubricant     Regular relubrication – grease
Design (sliding contact surface combination)     Steel/steel
Sealing solution     -
Dimensions
GEG40ES-2RS Lubricated Precise Steel Spherical Plain Bearing  For Motor 0
d   40 mm
D   62 mm
B   40 mm
C   22 mm
α   4 °
dk   53 mm
d1 46 mm
b   3.9 mm
b1   3.9 mm
M   2.5 mm
r1 min. 0.6 mm
r2 min. 1 mm
Abutment dimensions
GEG40ES-2RS Lubricated Precise Steel Spherical Plain Bearing  For Motor 1
da min. 44.8 mm
da max. 46 mm
Da min. 50.3 mm
Da max. 57.8 mm
ra max. 0.6 mm
rb max. 1 mm